AP_symbol_WHITE_do_negatywu

Prof. UŁ dr hab. Bartosz Kucharski

Adwokat
Odszkodowania Łódź

Mediacje sądowe

Jestem mediatorem wpisanym na listę stałych mediatorów sądowych prowadzoną przez Prezesa Sądu Okręgowego w Łodzi, na listę mediatorów Centrum Mediacji przy Naczelnej Radzie Adwokackiej w Warszawie oraz na listę mediatorów Adwokackiego Centrum Mediacji w Łodzi. 

Prowadzę mediacje w sprawach z zakresu prawa ubezpieczeniowego jak również w sprawach z zakresu szeroko rozumianego prawa gospodarczego i handlowego. Problematykę mediacji w ubezpieczeniach  omawiałem na międzynarodowych konferencjach 17th European Traffic Law Days w 2016 r. Warszawie w ramach panelu organizowanego przez Swiss Re oraz na X konferencji Polskiego Oddziału AIDA Sądowe i pozasądowe metody rozwiązywania sporów w ubezpieczeniach w 2022 r. w Gdańsku.

Mediacja jest sposobem na rozwiązanie sporu bez udziału sądu przy pomocy wykwalifikowanego mediatora. W porównaniu do postępowania sądowego mediacja pozwala rozstrzygnąć spór znacznie szybciej i taniej, zapewnia stronom większy wpływ na wynik, umożliwia uniknięcie niekorzystnego rozstrzygnięcia i zachowanie poprawnych relacji przez strony. Ugoda zawarta w mediacji po zatwierdzeniu przez sąd ma moc prawną równą ugodzie sądowej. Na dużą skuteczność ugód zawartych w mediacji wpływa dodatkowo okoliczność, że są owocem porozumienia stron. 

Mediacja charakteryzuje się m.in. następującymi cechami:

  • jest dobrowolna – jej warunkiem jest zgoda stron na mediację, zgoda ta może być wycofana,

  • jest bezstronna – mediator ma obowiązek zachować bezstronność w stosunku do stron oraz neutralność w stosunku do sprawy,

  • jest poufna – mediacja toczy się w sposób niejawny, mediator, strony i inne podmioty biorące udział w mediacji są zobowiązane zachować w tajemnicy fakty, o których dowiedziały się w związku z prowadzeniem mediacji. Bezskuteczne jest powoływanie się w toku postępowania przed sądem na propozycje ugodowe, propozycje wzajemnych ustępstw lub inne oświadczenia składane w mediacji,

  • odformalizowana – jedynym obowiązkowym dokumentem jest protokół z mediacji podpisywany przez strony oraz mediatora zawierający ewentualnie ugodę,

  • szybka – jeżeli to sąd kieruje strony do mediacji, wyznaczony czas jej trwania nie może przekraczać 3 miesięcy,

  • odpłatna – wynagrodzenie mediatora wyznaczanego przez sąd w sprawach cywilnych wynosi 1% od wartości przedmiotu sporu, jednak nie więcej niż 2 000, – zł i jest co do zasady pokrywane przez strony, w innych przypadkach mediator ustala swoje wynagrodzenie w porozumieniu ze stronami.

Mediacja może być wszczęta przed skierowaniem sprawy na drogę sądową lub w toku postępowania sądowego. Wszczyna się ją na podstawie umowy stron lub na podstawie postanowienia sądowego o skierowaniu sprawy do mediacji, jednak również w tym ostatnim przypadku strony muszą wyrazić zgodę na mediację.

Wszczęcie mediacji przerywa bieg terminu przedawnienia. Ugoda zawarta w mediacji podlega zatwierdzeniu przez sąd, jeżeli ugoda nadaje się egzekucji, jej zatwierdzenie polega na nadaniu klauzuli wykonalności. Ugoda opatrzona klauzulą wykonalności jest tytułem wykonawczym.